V nedeljo, 9. junija 2024, je v Logu pod Mangartom organiziran spominski program, posvečen Bošnjakom, ki so padli na soški fronti.
Spominskega programa so se udeležili mufti in predsednik Mešihata Islamske skupnosti v Republiki Sloveniji mag. Nevzet Porić, predsednik Zbora Islamske skupnosti v Republiki Sloveniji Samir Kerić, imami Islamske skupnosti v Republiki Sloveniji ter veliko število članov slovenskih džematov.
Po dovi (priprošnji), ki jo je izrecitiral glavni imam Odbora Islamske skupnosti Jesenice Munzir Čelenka, je prisotnim nekaj besed namenil mufti mag. Nevzet Porić. Najprej se je zahvalil imamom in članom džematov, ki so vsa ta leta vztrajali in delali na tem, da spominski program v Logu pod Mangartom postane tradicionalen dogodek, ki ima za Islamsko skupnost v Republiki Sloveniji velik pomen, saj je otvoritev džamije v Logu pod Mangartom iz leta 1917 mejnik, ki ga imamo za začetek institucionalnega delovanja. Mufti Porić je poudaril, da je spominski program zelo pomemben, in povedal, da za ta program moramo skrbeti vsi ter o njem govoriti tudi mlajšim generacijam. Mufti Porić se je posebej zahvalil glavnemu imamu Munziru Čelenki, predsedniku Izvršnega odbora IS Jesenice hadžiju Fuadu Omerdiću ter članom džemata Jesenice, ki v organizacijskem smislu skrbijo za spominski program Log pod Mangartom.
Mufti Porić je opozoril tudi na simboliko spomenika in plošč, ki so v spomin Bošnjakom, ki so se pogumno odločili biti na pravi strani zgodovine, postavljeni z najvišjimi državnimi častmi.
»Ta kraj, kjer se danes nahajamo, govori o nesmislu vojn. Vzvišeni Bog je ljudi ustvaril, da živijo v skupnosti, in ne zato, da se ubijajo. Danes smo priča ravno takšnim vojnam. Vedno je pomembno biti na pravi strani zgodovine. Nekateri raziskovalci pravijo, da je bila najpogostejša beseda, ki so jo Bošnjaki uporabljali, beseda kismet. Kismet pomeni usoda. Oni so vedeli, da je njihov kismet, njihova usoda, da pridejo sem, nihče od njih pa ni vedel, ali bo preživel. Njihove matere, tako kot matere Srebrenice, nikoli niso dočakale njihove vrnitve. Zato smo tu mi, da za njihovo dušo izrecitiramo suro (poglavje) Fatiha in tako pokažemo, da niso pozabljeni. Njihove družine, kot tudi družine žrtev v Ukrajini in Palestini, so preživele težke trenutke zaradi človeškega zla. Prosimo Boga, da se takšno zlo nikoli in nikomur ne ponovi in da se končajo vse vojne. Prosimo Boga, da olajša stanje tistim, ki so pregnani iz svojih domov, da se njihovi domovi obnovijo in se jim povrne dostojanstvo,« je med drugim povedal mufti Porić.
V nadaljevanju programa je hafiz Ahmed Alili izvedel ezan (klic k molitvi) za podne namaz, z obiskom pokopališča in recitiranjem sure Fatiha po podne namazu pa je zaključen letošnji spominski program.