Četrtek, 6. junij 2024, je bil v MKC Ljubljana posvečen obeležitvi spomina na genocid v Srebrenici. Dogodek je potekal v okviru spominskega programa 8372 živih spominov, ki že več kot desetletje na dostojanstven način obeležuje spomin na tragične dogodke iz julija 1995 v Srebrenici.
Med uglednimi gosti spominskega dogodka so bili mufti mag. Nevzet Porić, dr. Aleš Musar, Ula Tomaduz, Tatjana Bobnar in Biserka Marolt Meden iz Urada predsednice Republike Slovenije, mag. Mateja Demšič, načelnica oddelka za kulturo MOL, predstavniki veleposlaništev, imami in mualime Islamske skupnosti v RS ter številni ostali gostje, ki sočustvujejo s srebreniškimi žrtvami.
Gostja letošnjega spominskega dogodka je bila preživela pričevalka genocida v Srebrenici, dr. Nirha Efendić, ki je s svojo osebno zgodbo globoko ganila prisotne. Nirha Efendić je leta 1995 pri svojih rosnih petnajstih letih preživela genocid, v katerem sta bila ubita njen oče in brat. Svoje izkušnje je opisala v knjigi Kopča, ki je bila predstavljena na dogodku. V pogovoru je delila svoje osebno in večplastno doživljanje genocida, pri čemer je poudarila občutek pozabe in zapustitve, ki ga takrat v Srebrenici ni imela samo ona, temveč vsi prebivalci Srebrenice. Prav tako je spregovorila o procesu pisanja knjige, ki je zanjo predstavljal terapevtsko sredstvo za soočanje s travmami. Govorila je tudi o izzivih, s katerimi se soočajo preživeli, vključno z negacijo genocida, in delila svoje misli o podobnih trenutnih političnih situacijah, kot je dogajanje v Gazi. Na koncu se je dotaknila vprašanja sprave in izpostavila pomembnost trajnega spominjanja, da se takšne tragedije ne bi nikoli več ponovile.
Dogodek je ob pogovoru z Nirho Efendić obogatila fotografska razstava Srebrenica skozi oči slovenskih fotografov, ki je sestavljena iz fotografij slovenskih fotografov, ki so se v zadnjih dveh desetletjih udeležili pokopa identificiranih žrtev genocida in žalnih slovesnosti v Potočarih 11. julija. Fotografije so prispevali (po abecednem redu): Arne Hodalič, Jure Eržen, Luka Dakskobler, Matej Povše, Matjaž Rušt, Meta Krese, Nebojša Tejić, Uroš Hočevar in Voranc Vogel. Vsak od avtorjev je predstavil eno fotografijo, ki pripoveduje svojo zgodbo, in skupaj nas opominjajo na grozote, ki jih človeštvo ne sme pozabiti. Fotografska razstava, ki je bila urejena pod uredništvom kustosov Arneja Hodaliča in Ele Porić, je prikazala globok vpogled v razsežnosti genocida. Fotografska razstava bo na ogled v vrtu MKC Ljubljana do 31. avgusta 2024. V obliki kratkih pogovorov s prisotnimi fotografi smo osvetlili pomene in sporočila razstavljenih fotografij.
Ta dogodek ni bil le priložnost za spominjanje na pretekle grozote, ampak tudi opomin in poziv k pravici, spravi ter trajnemu opominu, da se takšni dogodki nikoli več ne ponovijo. Letošnja 29. obletnica genocida v Srebrenici sovpada z nedolžnim pobijanjem več tisoč Palestincev v Gazi, ki je že zdavnaj dobilo genocidne razsežnosti. Grožnja genocida še vedno ostaja v številnih delih sveta, ta najgrozovitejši izraz nestrpnosti, ksenofobije in rasizma. Žal se iz zgodovine svet ni naučil ničesar, saj dopušča ponavljanje že neštetokrat slišane besedne zveze: Nikoli več!
Z delovanjem spominskega programa 8372 živih spominov, spominskimi dogodki in fotografsko razstavo slovenskih fotografov želimo s skupnimi močmi prispevati k ohranjanju zgodovinske resnice in graditi bolj sočutno in pravično družbo.
Hvala vsem, ki so s svojo prisotnostjo na dogodku podprli ohranjanje spomina na genocid v Srebrenici.