Zaključek likovnega natečaja Svet brez sovraštva

V torek, 11. februarja 2025, je v Mali dvorani Centra Rog potekala slovesna razglasitev nagrajencev likovnega natečaja Svet brez sovraštva, ki je osnovnošolce iz vse Slovenije spodbudil k ustvarjanju del na temo sožitja, miru in spomina na žrtve genocida v Srebrenici. Dogodka se je udeležil tudi mufti Islamske skupnosti v Republiki Sloveniji mag. Nevzet Porić, ki je s svojo prisotnostjo podprl projekt in njegovo sporočilo miru ter sožitja.

Julija letos bo minilo 30 let od genocida v Srebrenici, najhujšega zločina proti človeštvu v Evropi po drugi svetovni vojni. V okviru spominskega programa 8372 živih spominov je bila mladim ponujena priložnost, da skozi umetnost izrazijo svoje dojemanje zgodovine in preteklih dogodkov ter prihodnosti brez sovraštva.

Strokovna komisija, ki so jo sestavljali ilustratorka Samira Kentrić, likovni pedagog in strokovni sodelavec Zavoda Republike Slovenije za šolstvo Primož Krašna, ter vodja programa 8372 živih spominov Ela Porić, je ocenjevala skoraj 100 likovnih del osnovnošolcev. Kot je poudaril Primož Krašna, so avtorji pri ustvarjanju uporabljali različne pristope. Nekatera dela so se osredotočila na simboliko Srebrenice, druga so razmišljala o prihodnosti, izražala optimizem in barvitost sveta brez sovraštva. Povedal je, da je pomembno tudi to, da če želimo mir, moramo razumeti tudi odsotnost miru. Tam, kjer so mentorji poskusili iskati stik z otrokom, so nastala dela s pogledi otrok na vojno.

Samira Kentrić, ki se kot umetnica pogosto posveča težkim temam, je izpostavila pomen poznavanja zgodovine in ozaveščanja mladih: ”Za izdelavo lastnega mnenja potrebujemo znanje. Tudi ko so prisotna čustva, je ključno razumeti kontekst dogodkov, prepoznati žrtve in storilce.” Primož Krašna je dodal, da je bil natečaj poseben, ker je ob likovnih delih vključeval tudi pisne zapise mladih: “Videli smo globoko razmišljanje otrok o vojni, miru in sožitju. Njihovi zapisi so bili iskreni in ganljivi.”

Ob slovesnem vzdušju, ki ga je popestril otroški pevski zbor OŠ Savsko naselje z zborovodkinjo Ano Sodja, so bila podeljena priznanja in nagrade avtorjem najboljših del. Tretje mesto so osvojile učenke Osnovne šole Vodmat iz Ljubljane, ki so ustvarjale pod mentorstvom Brigite Merše: Lana Brolih, Hana Kasumović, Maja Tomplak, Julija Ševerkar in Brina Čadež. Drugo mesto je osvojila učenka OŠ Velika Nedelja Polona Meško, ki je ustvarjala pod mentorstvom Janje Rudolf. Zmago pa je na likovnem natečaju domov odnesla učenka OŠ Vojnik Nika Leber, ki je ustvarjala pod mentorstvom Lane Pastirk.

Ker so bila vsa prispela likovna dela izjemna in vsako nosi svojo posebno vrednost, se je komisija soočila s težko odločitvijo pri izbiri zmagovalcev. Zato bo poleg nagrajenih del v vrtu Muslimanskega kulturnega centra spomladi razstavljenih še šest najbolje ocenjenih del.

Nagrajenci so v pogovoru razkrili svoj ustvarjalni proces in pomen umetnosti v njihovih življenjih. Kot so poudarili strokovnjaki, je likovno izražanje ključno za razvoj mladih, saj omogoča refleksijo, spodbuja kritično mišljenje ter ohranja spomin na preteklost.

Zmagovalkam likovnega natečaja je priznanja podelila vodja programa Ela Porić, denarne nagrade pa so prejele s strani pokroviteljice natečaja gospe Elvire Karaosmanović. Nagrajenke so s strani Urada za mladino Mestne občine Ljubljana prejele tudi praktična darila.

Natečaj je ovekovečil tudi fotografski objektiv Katje Bidovec in Merjeme Đulović, ki sta poskrbeli za vizualno dokumentacijo prispelih del.

V sklopu spominskega programa 8372 živih spominov bo 8. aprila odprtje razstave v Muzeju novejše in sodobne zgodovine Slovenije, program pa se bo 9. julija na ploščadi ljubljanske džamije zaključil z minuto molka in osrednjo spominsko slovesnostjo, na kateri bo slavnostna govornica predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar, ki je tudi pokroviteljica celotnega spominskega programa. Vse do 11. julija pa lahko vsak 11. dan v mesecu spremljate tudi podkaste, ki jih vodi novinarka Nataša Briški. V njih obravnava tematiko genocida in pomen ohranjanja zgodovinskega spomina.

Večer je s citatom Gandhija zaključila moderatorka dogodka Anuša Gaši in povedala, da z vsakim iskrenim prijateljstvom utrdimo temelje, na katerih počiva mir celotnega sveta.

Zmagovalna dela si lahko pogledate TUKAJ.

Ostala prispela likovna dela so na voljo TUKAJ.