Potekala 18. redna seja Mešihata Islamske skupnosti v republiki Sloveniji

V ponedeljek, 17. februarja 2025, je v Ljubljani potekala 18. redna seja Mešihata Islamske skupnosti v Republiki Sloveniji, ki ji je predsedoval mufti mag. Nevzet Porić. Seje so se udeležili člani Mešihata Nazif Topuz, Haris Muratagić, Sead Karišik, Zinaid Mahmutagić in administrativni sodelavec Mešihata Nevres Mustafić.

Na seji so bila predstavljena in sprejeta poročila, ki nudijo celovit vpogled v delo Mešihata in Islamske skupnosti v Republiki Sloveniji v preteklem in tekočem letu. Poročilo o delu Mešihata za leto 2024 podrobno analizira dejavnosti, projekte in pobude, ki so bile izvedene v tem obdobju, s posebnim poudarkom na verskih, izobraževalnih in kulturnih programih. Finančno poročilo Mešihata za leto 2024 prikazuje gospodarsko stabilnost in odgovorno upravljanje z viri, kar potrjuje transparentnost in učinkovitost finančnega poslovanja.

Sprejet je bil tudi finančni načrt Mešihata in odborov Islamske skupnosti za leto 2025, ki predvideva razporeditev proračunskih sredstev z namenom nadaljnjega razvoja infrastrukture, krepitve izobraževalnih in kulturnih programov, podpore humanitarnim pobudam ter splošnega izboljšanja verskega življenja. Sprejet je bil tudi delovni načrt Mešihata za leto 2025, ki določa prioritete in strateške cilje za prihodnje obdobje, s poudarkom na izboljšanju verskega življenja in izobraževanja.

Posebna pozornost je bila namenjena poročilom o delu in finančnem poslovanju ustanov in organizacij, ki delujejo v okviru Islamske skupnosti. Mešihat je obravnaval letna poročila Zavoda Muslimanskega kulturnega centra (MKC), Zavoda Halal, Zavoda Averroes, Vakufa, Humanitarne organizacije Merhamet in Kapya d.o.o. Potrjeno je bilo, da so vsi subjekti Islamske skupnosti v letu 2024 poslovali stabilno in v skladu z veljavnimi predpisi, pri čemer so bila vsa poročila pravočasno posredovana pristojnim državnim organom. Posebej je bila poudarjena pomembnost finančne transparentnosti in nenehnega izboljševanja operativnih procesov, da bi se zagotovila dolgoročna vzdržnost in učinkovitost vseh organizacij znotraj Islamske skupnosti.

Na seji so bila obravnavana tudi vprašanja delovnopravnega statusa zaposlenih v Islamski skupnosti v Republiki Sloveniji, z namenom nadaljnjega izboljšanja njihovih delovnih pogojev, poklicnega razvoja in institucionalne podpore. Prisotni so razpravljali tudi o kadrovski strukturi in potrebah izvršnih odborov, s posebnim poudarkom na krepitvi človeških virov v ključnih segmentih verskega, izobraževalnega in administrativnega delovanja Islamske skupnosti.

Ker je prvi dan meseca ramazana v soboto, 1. marca 2025, je bil del seje namenjen načrtovanju in pripravam na ramazan. Mešihat je sprejel vrsto odločitev in priporočil, ki bodo omogočile nemoteno izvajanje verskih aktivnosti, organizacijo iftarjev, ramazanskih predavanj, programov za mlade in drugih priložnostnih aktivnosti, ki prispevajo k duhovni rasti skupnosti. Prisotni so poudarili pomembnost aktivnega vključevanja vseh vernikov v ramazanske programe ter pomen skupnega prizadevanja za promocijo solidarnosti in enotnosti v tem svetem mesecu.

Iskrene besede zahvale so bile namenjene vsem aktivistom in članom Islamske skupnosti, ki so s svojimi finančnimi prispevki, prostovoljskim delom in nesebično predanostjo omogočili izvedbo številnih programov in aktivnosti v preteklem letu. Njihova podpora in predanost sta temelj nadaljnjega razvoja Islamske skupnosti ter izboljšanja njenih dejavnosti v korist vseh vernikov.

Mešihat Islamske skupnosti v Republiki Sloveniji ob tej priložnosti izraža globoko hvaležnost imamom, muallimam in vsem zaposlenim v Islamski skupnosti za njihovo predano in odgovorno delo v letu 2024. Njuna trud in predanost sta ključna za ohranjanje verske identitete, krepitev skupnosti in izboljšanje verskega življenja v Sloveniji.