Objavljamo govor muftija mag. Nevzeta Porića, ki ga je imel 17. oktobra 2024 na slavnostni akademiji ob 30. obletnici Mešihata Islamske skupnosti v Republiki Sloveniji.
Spoštovana predsednica Republike Slovenije,
spoštovani reis ul ulema,
visoki gostje,
eminence in ekscelence,
dame in gospodje,
bratje in sestre,
dobrodošli na slovesnosti ob praznovanju 30. obletnice Mešihata Islamske skupnosti v Republiki Sloveniji, ki jo praznujemo s sloganom trideset let povezani s stoletno zgodbo.
Vesel sem, da vas v tem slavnostnem trenutku lahko nagovorim v vlogi gostitelja in izrazim zadovoljstvo, da se lahko ozremo v preteklost, v tri desetletja plodnega delovanja Mešihata Islamske skupnosti v Republiki Sloveniji.
Po razpadu nekdanje skupne države so se tudi Islamske skupnosti na Balkanu razmejile. Tako je Mešihat Islamske skupnosti v Republiki Sloveniji leta 1994 začel svojo samostojno pot.
”Vse, kar je na tem svetu, je minljivo”, pravi Bog v Kur’anu. Trideset let je za človeka dolgo obdobje. Za ustanovo je tridesetletnica dober začetek. Ponosno lahko rečemo, da je bil začetek samostojnega delovanja Mešihata v Sloveniji ploden in uspešen v administrativnem, organizacijskem in infrastrukturnem smislu.
Z nižje ravni organiziranosti, torej džemata, je bilo treba Islamsko skupnost povzdigniti na višjo raven, na raven Mešihata, in jo poenotiti. To je zahtevalo tudi razvoj dodatne infrastrukture, ki je bila potrebna v osemnajstih večjih mestih po celi Sloveniji. Vrhunec je bila izgradnja džamije v Ljubljani, ki je zaključena pred petimi leti.
V administrativnem smislu je bilo treba skupnost pripraviti na izzive sodobnega časa, v katerem živimo. Izkazalo se je, da je nujno Skupnost umestiti v slovensko družbo in se izboriti za ustrezno mesto v njej. Skozi vsa ta desetletja smo gradili dobre odnose s Katoliško cerkvijo, Evangeličansko cerkvijo, Srbsko pravoslavno cerkvijo in ostalimi verskimi skupnostmi v Sloveniji. Z Vlado Republike Slovenije je bil leta 2007 podpisan sporazum o pravnem položaju Islamske skupnosti v Republiki Sloveniji. Danes ima Islamska skupnost več kot osem tisoč članov, to je osem tisoč aktivno sodelujočih družin. Verouk v vseh džematih v Sloveniji obiskuje več kot tri tisoč dvesto otrok. Za versko življenje v Sloveniji skrbi 22 imamov in 6 muallim oz. veroučiteljic.
Danes bomo s posebnim ponosom podelili priznanja nekdanjim predsednikom Mešihata, ki so s svojim predanim delom in vizijo prispevali k uresničitvi vseh teh pomembnih dosežkov. Priznanja bodo prejeli gospod Muris Hadžibaščaušević, gospod Ibrahim Malanović in gospod Nedžad Grabus. Ob tej priložnosti se jim iskreno zahvaljujem za njihov neprecenljiv prispevek in vso predanost, s katero so gradili Islamsko skupnost v Republiki Sloveniji.
Kljub administrativni osamosvojitvi smo kot Mešihat Islamske skupnosti v Republiki Sloveniji ostali neločljiv del Islamske skupnosti v Bosni in Hercegovini. Ob tej priložnosti se iskreno zahvaljujem reis ul ulemi Huseinu Kavazoviću za njegovo razumevanje, podporo in skrb, ki jo izkazuje, ter nenehno spremljanje našega dela. Prav tako bi se rad zahvalil tudi svojim cenjenim kolegom muftijem, ki so danes z nami, muftijema iz Hrvaške in Srbije ter muftijem iz Bosne in Hercegovine.
Ob tej priložnosti pošiljamo močno sporočilo miru in pozivamo k prekinitvi vseh vojn. Naj se vsem ljudem, ne glede na barvo kože, raso, poreklo ali versko pripadnost, omogoči življenje v miru, varnosti in dostojanstvu.
Spoštovani,
današnji časi so polni negotovosti. Ne vemo, kaj prinaša prihodnost. Kot človeštvo smo padli zelo nizko, to vidimo, ko gledamo vojne, v katerih umirajo otroci, ženske, civilisti, nedolžni ljudje. Kje so vrednote, o katerih smo govorili? Zakaj ni nikogar, ki bi ustavil ta početja posameznikov? Kako dolgo bomo še priča grozljivim prizorom iz Ukrajine, Gaze, Libanona in od drugod? Morda si mislimo, da se to dogaja nekje daleč in ni del nas, vendar se lahko takšne grozote zgodijo tudi nam.
Vprašanj, kot so ta, je ogromno, a kot navadni ljudje nanje nimamo odgovorov. Zato smo še toliko bolj ponosni na Slovenijo, ki stoji na pravi strani zgodovine. Slovenija je pokazala svojo držo in moralno avtoriteto. Posebej smo veseli, ker je danes med nami predsednica Republike Slovenije, dr. Nataša Pirc Musar. Spoštovana gospa predsednica, hvala, ker ste z nami, in hvala, ker ste odločna zagovornica pravice, človeškega dostojanstva in človekovih pravic. Vaša načelnost do teh konfliktov ohranja upanje, da v politiki še vedno obstajajo ljudje, ki jim je mar za našo prihodnost, prihodnost naših otrok in človeštva nasploh.
Ob tej priložnosti pošiljamo močno sporočilo miru in pozivamo k prekinitvi vseh vojn. Naj se vsem ljudem, ne glede na barvo kože, raso, poreklo ali versko pripadnost, omogoči življenje v miru, varnosti in dostojanstvu.
Za sodelovanje se želim zahvaliti tudi vsem devetnajstim veleposlanikom, ki so danes z nami. Sodelovanje z diplomatskim zborom je bilo v preteklih tridesetih letih na visoki ravni. To prakso bomo nadaljevali tudi v prihodnje.
Hvala tudi županu Zoranu Jankoviću za njegov prispevek k razvoju in delovanju Islamske skupnosti, posebej pri izgradnji džamije v Ljubljani. Prav tako se zahvaljujem tudi ostalim županom, ki so danes z nami. Hvala tudi medijem, ki so s svojo lučko osvetljevali težave, s katerimi smo se soočali, in jih tako potiskali v naročje odločevalcem, da so se jih lotili in jih tudi reševali.
Spoštovani,
položaj Islamske skupnosti v Republiki Sloveniji je dober, čeprav ostajajo določena odprta vprašanja v odnosu z državo, med drugim je to zagotavljanje obrokov brez svinjine v vrtcih in šolah, status imamov, ki še nimajo slovenskega državljanstva, ter ureditev pokopališč v nekaterih mestih. To so izzivi, ki jih rešujemo s konstruktivnim dialogom.
Ob tej priložnosti bi se želel posebej zahvaliti vsem članom Islamske skupnosti, saj brez vas obstoj skupnosti ne bi imel pravega pomena. Hvala za vašo podporo, razumevanje in zvestobo, s katero ohranjate trdnost in kontinuiteto našega delovanja.
Vi ste gonilna sila, ki nam pomaga vztrajati in nas spodbuja, da skupnost nenehno dvigujemo na višjo raven. Naša zaveza je, da tudi v prihodnosti upravičimo vaše zaupanje, ki je temelj obstoja in uspešnega delovanja Islamske skupnosti v Republiki Sloveniji. Zremo v prihodnost, želimo si novih uspehov in dosežkov skupaj z vami.
Iskrena zahvala gre tudi moji ekipi, sodelavkam in sodelavcem, ki so se predano posvetili pripravi današnje slovesnosti.
Ob 30. obletnici Mešihata Islamske skupnosti v Republiki Sloveniji vam iz srca čestitam in prosim Vzvišenega Boga, da nas še naprej vodi pri našem delu ter podari mir svetu, v katerem bomo vsi lahko živeli v miru in spokojnosti.