Od 1. do 3. maja 2024 poteka v Bakuju (Azerbejdžan) svetovni forum o medkulturnem dialogu na temo “Dialog za mir in globalno varnost: sodelovanje in medsebojna povezljivost”.
Foruma se udeležujeta tudi reisu-l-ulema Islamske skupnosti v BiH dr. Husein Kavazović in direktor uprave za zunanje zadeve Rijaseta Islamske skupnosti g. Muhamed Jusić.
Forum, ki ga je organizirala azerbajdžanska vlada v sodelovanju z Organizacijo Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO), Zavezništvom civilizacij Združenih narodov (UNAOC), Svetovno turistično organizacijo (WTO) in Islamskim svetom za izobraževanje, znanost in kulturna organizacija (ICESCO), združuje 700 uglednih gostov iz več kot 100 držav.
Dogodka se je udeležil predsednik Azerbajdžanske republike Ilham Alijev, ki je s slavnostnim nagovorom odpril forum.
Visoki uradniki, voditelji parlamentov, verski voditelji, učenjaki, novinarji in udeleženci iz različnih etničnih in kulturnih okolij so se zbrali, da bi s pomembnim dialogom pospešili mir in globalno varnost.
Tridnevni forum bo vseboval 4 plenarna zasedanja in 12 panelnih razprav o temah, kot so izobraževanje, mladi, podnebne spremembe, umetna inteligenca, varstvo kulturne dediščine, nezakonite migracije in druga področja.
Forum bo vseboval tudi posebne panelne seje, ki bodo potekale v Aghdamu in Shushi.
Svetovni forum o medkulturnem dialogu, ki je sestavni del »bakujskega procesa« o medkulturnem dialogu, ki ga je leta 2008 sprožil predsednik Ilham Alijev, je bil prvič v Bakuju leta 2011, nato pa organiziran v letih 2013, 2015, 2017 in 2019. Število držav in organizacij, ki sodelujejo na forumu, se je v zadnjem obdobju močno povečalo. Skupaj se je forumov udeležilo več kot 10.000 udeležencev – vladnih uradnikov, vodij in predstavnikov mednarodnih organizacij in institucij. Hkrati je bilo v okviru forumov organiziranih več kot 200 različnih dogodkov, plenarnih in panelnih razprav, predstavitev. Razprave, ki so potekale v okviru petih predhodnih forumov, ki so se osredotočali na izzive, s katerimi se sooča človeštvo, in tam pripravljeni dokumenti so služili kot glavna referenca mednarodnim organizacijam, “Bakujski proces” pa je bil prepoznan kot pomembna platforma za medkulturni dialog.