Pogovorni večer o Gazi skozi prizmo solidarnosti, politike in ukrepanja

V četrtek, 19. septembra 2024, je v veliki dvorani Muslimanskega kulturnega centra Ljubljana potekal pogovorni večer, ki je z izjemnimi gosti in vsebinsko poglobljenim pogovorom osvetlil aktualno dogajanje v Gazi. Dogodek je združil ugledne govorce, ki so predstavili svoje poglede na temo solidarnosti, mednarodnih ukrepov in političnih izzivov pri reševanju humanitarnih vprašanj.

Gosta večera sta bila nekdanji predsednik Republike Slovenije, dolgoletni diplomat pri Združenih narodih in univerzitetni profesor mednarodnega prava dr. Danilo Türk, ter Mojca Toš, vodja projekta »Rehabilitacija otrok, žrtev vojne iz Gaze«, ki poteka pod okriljem Fundacije Danila Türka – Pustimo jim sanje. Pogovor je vodil ugledni novinar in publicist Ervin Hladnik Milharčič, ki je s svojim bogatim poznavanjem bližnjevzhodnih razmer še dodatno poglobil razpravo.

Ključno vprašanje dogodka je bilo, kako lahko mednarodna skupnost usmerja solidarnost v konkretne ukrepe, ki bi izboljšali razmere v Gazi. Mojca Toš je podrobno predstavila, kako poteka projekt rehabilitacije otrok iz Gaze v URI Soča, pri čemer se je osredotočila na logistične in organizacijske izzive. Poudarila je, kako so ob ključnih trenutkih posamezniki, nepričakovani zavezniki in humanitarne organizacije omogočili nemoten potek projekta. Izpostavila je, kako so pri enem od prevozov otrok najprej zagotovili letalski prevoz, šele nato pa iskali finančna sredstva za kritje stroškov. To je le eden od primerov, ki kaže na izjemno humanitarno predanost vseh vpletenih v projekt. Dr. Danilo Türk se je spomnil svojega obiska Palestine leta 2009, ko se je kot predsednik Republike Slovenije srečal z Mahmudom Abasom. Čeprav Slovenija takrat še ni priznala Palestine kot samostojne države, je Türk odločno zagovarjal pravico Palestincev do državnosti. Ob tem je delil izkušnjo, kako je že tedaj prepoznal nujno potrebo po pomoči otrokom, žrtvam vojne. Izrazil je tudi pomembnost politične volje, ki jo morajo spremljati dejanska prizadevanja za spremembe. Türk je poudaril, da težava ni v pomanjkanju dobrih idej, temveč v njihovi uresničitvi, pri čemer je najpomembnejše to, da obstaja skupina, ki te ideje zna spremeniti v resničnost.

Od leta 2009 je Fundacija Danila Türka omogočila rehabilitacijo v Sloveniji za približno 207 otrok iz Gaze. Nadalje sta gosta pojasnila, kako zapleteni so takšni projekti, saj vključujejo sodelovanje vlad, diplomatskih predstavništev in prostovoljcev. Poudarjeno pa je bilo, da so kljub vsem težavam Palestinci simbol vzdržljivosti in upanja na boljšo prihodnost.

Ervin Hladnik Milharčič je s svojim značilnim slogom razpravo popeljal na višjo raven, ko je govorca izzval z vprašanjem o ponavljajočem se ciklu uničevanja in obnove v Gazi. Razmišljali so o tem, kako se Gaza vedno znova poruši, mednarodna skupnost pa nato vlaga sredstva v obnovo. Türk je izrazil kritiko nad to logiko, kjer se zdi, da je mednarodna skupnost bolj osredotočena na rekonstrukcijo kot na preprečevanje nasilja, pri čemer je izpostavil tudi nemoč Evropske unije, ki večkrat financira obnovo, ne da bi poskušala vplivati na vzroke konfliktov. Pogovor se je nadaljeval z vprašanjem o vlogi Združenih narodov, katerih mandat vključuje zaščito palestinskega prebivalstva. Predsednik Türk, ki je v preteklosti deloval kot diplomat v tej mednarodni organizaciji, je poudaril, da je mednarodno pravo še vedno ključna zaščita Palestincev, vendar Združeni narodi v trenutni globalni politični klimi pogosto niso sposobni izvesti svojih mandatov. Kritično je ocenil, da frustracije in nezadovoljstvo glede učinkovitosti mednarodnih institucij naraščajo, kar negativno vpliva na sposobnost ukrepanja v kriznih situacijah, kot je Gaza.

Po zaključenem pogovoru se je mufti Nevzet Porić v svojem nagovoru zahvalil gostom za poglobljen in aktualen pogovor ter poudaril, da sta dr. Danilo Türk in Mojca Toš s svojim dolgoletnim humanitarnim delovanjem naredila neprecenljivo delo za palestinske otroke, ki potrebujejo rehabilitacijo. Prav tako je izrazil ponos, da lahko Islamska skupnost v Republiki Sloveniji prispeva k temu pomembnemu projektu, saj bo skupina 30 prostovoljcev iz Islamske skupnosti pomagala pri organizaciji prostega časa za otroke, ki bodo oktobra prispeli na rehabilitacijo v Slovenijo.

Pogovorni večer je obiskovalcem omogočil globlji vpogled v kompleksnost razmer v Gazi ter prikazal pomen solidarnosti in vztrajnosti pri zagotavljanju pomoči tistim, ki jo najbolj potrebujejo. Gostje so skozi pogovor pokazali, da so konkretni ukrepi in humanitarne pobude še kako pomembni, čeprav so včasih polni izzivov. Islamska skupnost v Republiki Sloveniji bo tudi v prihodnje aktivno sodelovala pri rehabilitacijskem projektu za palestinske otroke, hkrati pa vabimo vse, da po svojih zmožnostih podprejo tovrstne humanitarne akcije, ki prinašajo upanje in boljšo prihodnost otrokom, ki jih je prizadela vojna.