Slovesnosti ob praznovanju deklaracije mesta Medina, kot kulturne prestolnice islamksega sveta 2013, so se udeležile pomembne osebnosti iz različnih delov islamskega sveta. Praznovanje poteka pod okriljem prestolonaslednika Salmana, namestnika ministra za obrambo.
V času otvoritvne slovesnosti v Medini
Mufti dr. Nedžad Grabus in akademik dr. Enes Karić sta skupaj z ostalimi člani delegacije obiskala guvernerja Medine, Center za razvoj Medine, Hrib Uhud in mezarje (pokopališče) šehidov, džamijo Kibletejn, Hendek, džamijo v Kubbau in tiskarno Kur’ana Častnega v Medini al-Munavvari.
Mufti dr. Nedžad Grabus je obiskal IDB (Islamic Development Bank) in se dogovoril glede detajlov za realizacijo projekta SVN-03. Mufti se je tudi srečal s poslovneži iz Jedde in se z njimi pogovarjal o vakufskih projektih Islamske skupnosti v Sloveniji.
Akademik dr. Enes Karić si ogleduje načrt razvoja Medine
V sredo, 12. marca 2013, je potekal osrednji dogodek katerega se je udeležil tudi prestolonaslednik, ki ga je spremljala delegacija na visoki diplomatski ravni v kateri je bil tudi princ Sultan bin Salman, predsednik komisije za turizem in starine Kraljevine Saudske Arabije, in princ Muhamed bin Salman, vodja prestolonaslednikovega sodišča.
Načrt razvoja Medine al-Munavvare
V izjavi ob prej omenjeni priložnosti, je guverner mesta Meka princ Khaled Al-Faisal, poudaril pomembnost mesta Medina v srcih muslimanov po vsem svetu, mesto Medina je mesto, ki je gostilo poslanca Muhameda, a.s., (Bog naj ga blagoslovi in mu podari mir) in njegove ashabe (prijatelje), nudilo podporo islamu in je mesto Džamije Muhammeda, a.s., druge naj pomembnejše zgradbe za muslimane.
V izjavi je pohvalil čuvaja dveh pomembnih džamij Kralja Abdullaha, za začetek največje razširitve džamije, ki se nahaja okoli Kabe v Meki in džamije poslanca Muhameda v Medini.
Notranjost džamije na Hendeku
Princ Khaled je dejal, da zgodovina Medine in njeni dosežki postavljajo mesto in njegovo starejšo sestro Meko na pozicijo »da postanejo večna prestolnica islamske kulture« saj se je iz tega mesta islam razširil po celotnem svetu in poudarjal vrednote pravičnosti, usmiljena in strpnosti.
Princ Khaled je povedal tudi, da Medina odraža kulturno, islamsko, človekoljubno in globalno dimenzijo mesta in njegove izjemne prispevke k svetovni civilizaciji v preteklih 14 stoletjih.
Princ Faisal je poudaril izjemen napredek, ki ga je dosegla Medina v preteklih nekaj letih. Izrazil je upanje da bo slavje poglobilo koncept islamske kulturne enotnosti, kot tudi vrednost strpnosti in zmernosti.
Dejal je da je bila Medina vedno deležna skrbi in pozornosti vladarjev te države, od kralja Abdul Aziza, njegovih sinov Sauda, Faisala, Khalida, Fahda in kralja Abdullaha čuvaja dveh mošej. Izbor Medine kot prestolnice islamske kulture prihaja v času, ko je čuvaj dveh mošej začel z zgodovinskim projektom svetovnega dialoga, obsodbi ekstremizma in obračanju k zmernosti in življenju v sožitju. Med tem je visoki komesarijat dogodka potrdil končni razpored dejavnosti in ustrezen medijski načrt. Organizatorji bodo ob tej priložnosti, spodbujali način življenja poslanca Muhammeda in poudarjali kulturne, zgodovinske in socialne razmere v svetem mestu. Prav tako bodo predstavil dosežke Savdske Arabije v njenih prizadevanjih za razvoj mesta in podporo različnim kulturnim dejavnosti, v okvirih, ki potrjujejo, islamsko identiteto.
Harem-i-šerif v Mekki